Jak správně přistupovat k pojištění firemních vozů

Suri.cz / Aktuality  / Jak správně přistupovat k pojištění firemních vozů

Jak správně přistupovat k pojištění firemních vozů

Jako ve všem ostatním i zde platí, že kdo se zajímá, platí méně a dostane více. Tedy i v  pojištění vozů, které vlastní a provozuje vaše společnost. Z našich zkušeností vyplývá, že zdaleka ne všechny firmy, ať již malé, střední, nebo dokonce velké, mají správně nastavenou péči o své flotily.

Problém vzniká už u překvapivého faktu, že část podnikatelů ani netuší, že něco jako flotilové pojištění existuje, nebo bere tuto nákladovou položku jako něco, co není hodno jeho pozornosti. Pravidelně se setkáváme se situací, kdy majitel několika firemních vozů, jedno jestli osobních či nákladních, řeší pojištění každého z nich individuálně. Může být, že tento přístup vychází firmu ve výsledku levněji. Nicméně s velkou pravděpodobností se dá předpokládat, že právě institut flotilového pojištění nabízí lepší řešení jak z poměru ceny, tak i krytí rizik.

Jak tedy postupovat? Ať už máte či nemáte pojištěna firemní auta v rámci flotilového řešení, doporučuji každý rok udělat obnovu. V takovém případě se jednoznačně vyplatí zadat úkol makléřské společnosti, třeba i prostřednictvím internetu, která je zárukou, že zváží jak vaše potřeby, tak zároveň maximální škálu na trhu nabízených produktů. V současné době je nejvíce flotilových pojištění sjednáváno u ČSOB, Allianz a Kooperativy. Snaží se ovšem i ostatní pojišťovny, což dává do ruky výhodu právě klientovi. Můžete se bavit napřímo i s vaší současnou pojišťovnou, ale vždy je vhodné, nechat si udělat nabídku i od konkurence.

Máte-li auta pojištěna na různých místech, určitě si zkuste vyžádat návrh na výše zmiňovanou flotilu. Je mýtem, že je třeba pojistit najednou minimálně pět vozů. V praxi vše funguje tak, že po jejím založení můžete pojistit jen jeden vůz. V průběhu následujících 12 měsíců mohou následovat další 4 vozy, aby byla flotila uznána. Pokud k tomu nedojde, pojišťovna sama smlouvu vypoví.

V případě, že uzavřete flotilové pojištění, nemusíte mít obavy, že po případné škodě na jednom voze stoupne v budoucnu zároveň cena i u vozů ostatních.

Samozřejmě věnujete pozornost nejen ceně, ale i rozsahu krytí a asistenčním službám, které dostanete. V posledních dvou letech vidíme na trhu vzrůstající poptávku i po připojištění DAS, tedy připojištění právní asistence. Ta se velmi hodí v případech, kdy řidiči nákladních vozů spáchají přestupek, či jsou účastni dopravní nehody v zahraničí. Velmi často nevládnou ani jazykem, ani se nevyznají ve svých právech a jsou tedy vystaveni riziku, že podepíšou dokumenty, které ve finále za viníka škody označí je, či firmu, pro kterou pracují. Jen loňském roce takto naše mateřská společnost Renomia zachránila našim klientům náklady v řádu desítek milionů korun.

Pavel Jechort, CEO PFP s.r.o. (Suri)
Psáno pro Profit magazín