Ranní promile může být nemilé

Suri.cz / Aktuality  / Ranní promile může být nemilé
Skip

Ranní promile může být nemilé

Slunce zapadá později, teploty stoupají, zahrádky nás lákají velkými a srdečnými nápisy. Gril získal zimě zpět svou funkci a všeobecně vše tak navádí k tomu, posedět s přáteli trochu déle a dát si ještě jednu sklenku. Tu poslední. Fakt…

Většina z nás asi zažila večer, kdy do sebe všechno tak dobře zapadá. To víno chutná tak lahodně, společnost snad nemohla být lepší a čas utíká nesmyslně rychle. Ať už pijeme pro zábavu či na žal, vždy je dobré myslet také na ráno. Jedna věc je totiž ještě horší, než kocovina – která pravděpodobně dorazí, a to kocovina za volantem!

Že alkohol za volant nepatří ví samozřejmě každý, kdo vlastní řidičský průkaz. Vlastně to ví i ten, kdo jej nemá. V České republice je alkohol za volantem zakázaný. Jakmile alkohol tester ukáže například 0,25, jste považováni za řidiče pod vlivem alkoholu. A věřte, že strážníky nebude zajímat, že to byla jedinečná příležitost ochutnat tak dobré víno nebo že jste opravdu musela s kamarádkou zapít fakt, že její přítel vzal roha nebo že je její šéf blbec. Pokud se navíc v takovém stavu stanete účastníkem dopravní nehody, hrozí vám velké pokuty, zabavení řidičského průkazu a také vítr v peněžence. Při nehodě, kterou způsobíte pod vlivem alkoholu, vám nepomůže sebelepší autopojištění, protože vzniklé škody vaše pojišťovna neproplatí.

Častá je také věta „Mám dobré spalování, budu řídit.“ nebo „Měl jsem jenom dvě piva, zajedu tam.“. Váš pocit není při dechové zkoušce nikterak důležitý. Po večírku i během něj je tedy dobré mít po ruce nejen ibalgin, ale také alkohol tester. Nikdy se nespoléhejte na to, že vás dělí od lahodného moku pár hodin nebo krátký spánek a ani na to, že ty dvě vína k obědu vůbec necítíte.

Alkohol za volantem netoleruje ani Slovenská republika. Například Bulharsko, Černá hora či Rakousko mají hranici maximálně 0,5. Stejnou hranici mají také Německo či Chorvatsko – v Německu to však neplatí pro řidiče mladší 21 let nebo pro ty, co mají řidičský průkaz méně, než 2 roky nebo řídí automobil nad 3,5 tuny či jsou profesionálními řidiči. Tam je pak hranice 0,0. Chorvatsko zase z dané tolerance vylučuje řidiče mladší 24 let a také profesionální řidiče.

Než usednete za volant po (ne)vydařeném večírku, myslete vždy na fakt, že neriskujete pouze svůj řidičský průkaz, ale také bezpečí vás i dalších účastníků silničního provozu. Letní večírky si chceme přeci všichni pamatovat z jiného důvodu, než je policejní majáček na druhý den.

Sdílet