Jak přežít cestu autem s dětmi

Suri.cz / Magazín  / Jak přežít cestu autem s dětmi
170806_deti_web

Jak přežít cestu autem s dětmi

Rozhodli jste se cestovat na dovolenou autem s dětmi. Jako každý typ cestování to má svá pro a proti. Možná se bojíte, že děti se po cestě budou buď nudit, nebo naopak vzájemně pošťuchovat, protože jsou různého věku a spolu si hrát nechtějí. Bude jim horko, budou mít hlad, budou chtít zastavovat pro nanuky a na záchod, budou se ptát, kdy už tam budeme, a budou mít tisíce požadavků. A většina z toho se bude dít jen proto, že se prostě budou nudit. My víme, jak tu nudu zahnat a udělat ze společné rodinné cesty autem pohodovou jízdu. Horor si pusťte v televizi, cestou na dovolenou ho zažívat nemusíte.

Takže jak na to? Předejít dětské nudě můžete v podstatě třemi typy aktivit.

Elektronika

Vybavte se na cestu nejen nabitými telefony, ale také iPady nebo jinými tablety a nahrajte do nich dětem interaktivní hry, pohádky a videa. I když takovou činnost svým ratolestem obvykle v běžném provozu neschvalujete a nevidíte rádi, když tráví moc času u obrazovky, věřte tomu, že při dlouhé cestě autem oceníte, když se dítě takto zabaví. Navíc to automaticky neznamená, že musí jen pasivně přijímat vysílání, může se aktivně zapojit, hrát logické hry, doplňovačky, piškvorky, různé kvízy a podobně.

Další možností, kterou mnoho rodičů na cestách využívá, jsou audioknihy. Ať už pohádky, nebo namluvené dětské knížky, je u nich velká šance, že děti, obzvlášť ty mladších ročníků, při vyprávění po pár desítkách minut spokojeně usnou.

Kreativní aktivity

Pořiďte dětem tabulky, na které se dá kreslit fixou nebo křídou a dají se lehce přemazat nebo setřít hadříkem. Šikovné jsou také interaktivní knížky, se kterými si děti mohou hrát a zároveň se něco naučit, případně knížky, do kterých se lepí samolepky. Těm starším můžete pořídit nějaké náročnější omalovánky nebo spojovačky, hlavolamy a rébusy. Pro dvojice nebo trojice starších dětí jsou ideální různé klasické hry jako Člověče, nezlob se v magnetické verzi, kdy figurky drží na hrací desce.

Slovní hry s rodiči

Slovní fotbal je klasika, která baví i dnešní děti. Pokud jsou menší, lze se jim přizpůsobit pravidly i obtížností. Pro ty ještě menší je to třeba poznávání zvířátek po cestě nebo opakování názvů z tabulí, okolo kterých projíždíte. Starší děti ocení, když dostanou do ruky mapu a mohou sledovat, kde přesně se nacházíte. Pokud cestujete se svými známými, kteří mají v autě taky děti, vemte jim na cestu pár dětských vysílaček a můžete z celé cestu udělat dobrodružnou expedici.

Povinná výbava: Dostatek kapesníčků, klasických i vlhčených, nápoje v lahvičkách pro každou ratolest, ovoce nakrájené v krabičkách, sladké tvarohy, přesnídávky, bonbony jako odměna za splněné úkoly při hrách, deky na přikrytí a nekonečná trpělivost. 🙂