Bonus a malus – abrakadabra pojišťovnictví

Suri.cz / Aktuality  / Bonus a malus – abrakadabra pojišťovnictví
Skip bonus malus

Bonus a malus – abrakadabra pojišťovnictví

Při výpočtu ceny povinného ručení berou pojišťovny v úvahu jak místo našeho bydliště, věk nebo čím vlastně jezdíme, ale zajímá je také jak jezdíme! Opatrným a zodpovědným řidičům tak dávají slevu na základě bonusů – nebo-li hledí na tzv. bezeškodní průběh, který se eviduje od roku 2000 a váže se na naše rodné číslo či IČO. Je to zkrátka počet měsíců, kdy jsme na sebe měli evidováno vozidlo, tudíž také povinné ručení a nezpůsobili jsme žádnou dopravní nehodu.

Bezeškodní průběh se dá přenášet mezi jednotlivými pojišťovnami a zůstává nám i v případě, že na čas nejsme majiteli žádného vozu a není na nás psáno žádné povinné ručení. Tzn., že ačkoliv jezdíme pár let například jen služebním (nebo třeba manželovým) vozem a nemáme na sebe evidováno žádné vozidlo, o měsíce jízdy bez nehod nepřicházíme. Pozor si ovšem musíme dávat na fakt, že pokud jsme aktivními řidiči již 15 let, z toho ovšem po celý čas řídíme jen firemní vůz, bonus nám nenáleží žádné a to i v případě, že jezdíme vzorně jako slunce zapadá!

Bonus se počítá za každých 12 měsíců, kdy jste majitelem vozidla a zároveň jezdíte bez nehody – bonus se tak většinou mění ve slevu 5%. Pokud jste zodpovědným a dobrým řidičem, můžete na povinném ručení získat postupně slevu až 50% a u některých pojišťoven dokonce 60%.

Pokud musíme řešit pojistnou událost, odečítá se nám od bonusu vždy 24 nebo 36 měsíců. Jakmile se s bonusy dostaneme do mínusu, nastává tzv. malus. Malus je přesným opakem bonusu – jsme tedy ve fázi, kdy nepřichází sleva, ale naopak přirážka. V praxi to znamená, že pokud řídíte 10 let, vaše rozhodná doba – tedy vaše bonusy, je 120 měsíců. Pokud v takovém případě způsobíte nehodu, pojišťovna vám odečte zmíněných 24 nebo 36 měsíců a přepočítá vaše povinné ručení. Máte-li však čerstvý řidičský průkaz nebo poprvé usedáte za volant vlastního vozu a proto je vaše rozhodná doba například jen 12 měsíců, dostáváte se do mínusu, přichází malus a pojišťovna vám povinné ručení navýší.

Pokud jste se rozhodli šetřit čas i peníze a své povinné ručení si počítáte online, ujistěte se raději přes zkušené makléře, jaká je výše vašich bonusů. Jak je vidět, má opravdu velký vliv na výslednou cenu.

Sdílet