Tisková zpráva | Miliony Čechů vyrazí na dovolenou, většina přitom autem

Suri.cz / Média  / Tisková zpráva | Miliony Čechů vyrazí na dovolenou, většina přitom autem

Tisková zpráva | Miliony Čechů vyrazí na dovolenou, většina přitom autem

Podle aktuálního průzkumu pojistné služby Suri devět z deseti Čechů vyráží na dovolenou autem, více než polovina přitom míří k moři. Jestli se Češi v čase dovolené něčeho bojí, tak to jsou zdravotní komplikace, které zkomplikují jejich odjezd nebo vlastní pobyt.

Chorvatsko si loni upevnilo pozici nejoblíbenější zahraniční destinace Čechů. Celkem sem vycestovalo 850 000 lidí, ponejvíce k moři. Druhou nejoblíbenější zemí se 636 000 českými turisty stala Itálie a třetí skončilo Slovensko. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Pro všechny tři země je pak společná jedna věc: Češi do nich nejčastěji cestují autem. Podle publikace ČSÚ Česko v mezinárodním srovnání preferují tři čtvrtiny (74 %) Čechů při cestách právě tento dopravní prostředek a jen každý desátý (10 %) volí letadlo.

Že auto je při cestách za dovolenou volbou číslo jedna potvrdil i aktuální průzkum pojistné služby Suri realizovaný agenturou Perfect Crowd na vzorku 510 respondentů. Podle něj autem na dovolenou v rámci České republiky v posledních dvou letech vyrazila drtivá většina Čechů (92%), ale velké množství lidí vyjelo autem právě do zahraničí. Za památkami či kulturou v posledních dvou letech vycestovaly skoro dvě třetiny (65 %) Čechů, více než polovina (53 %) pak jela k moři a populární jsou i letní pobyty na horách (40 %).

Ačkoliv drtivá většina Čechů, kteří jezdí na dovolenou autem, kombinuje cesty v rámci České republiky a do zahraničí, existuje menšina (8%), která silně preferuje zahraniční dovolené a v posledních dvou letech nebyla autem na dovolené nikde jinde, než právě za našimi hranicemi.

Mladí kvůli rychlosti, starší kvůli pohodě

Finanční důvody proč cestovat na dovolenou autem nejsou tím klíčovým faktorem, resp. silnější roli hrají pouze pro rodiny s dětmi. Hlavním důvodem, proč Češi cestují na dovolenou autem, je totiž možnost si užít samotné cesty: možnost zastavit, kde budu chtít (81 %), svoboda jak rychle a kudy pojedu (76 %) a v neposlední řadě také soukromí (55 %). A nejde jen o potenciální možnost takové svobody, lidé ji při cestě i reálně využívají. Skoro dvě třetiny lidí (63 %) si cestu skutečně užívají a alespoň občas zastaví na nějakém zajímavém místě. To platí zejména pro cestující starší 45 let, kteří se nebrání tomu, že si dokonce zajedou a cestu si prodlouží, pokud se mohou podívat na zajímavé místo. Takto se chová skoro polovina z nich (44 %). To mladší lidé se chtějí spíše dostat co nejrychleji do cílové destinace a zdržení v podobě odbočky z plánované trasy si dopřeje jen každý pátý (20 %) ve věkové skupině do 30 let.

I když autem na dovolenou cestují všechny generace, přeci jen nejčastěji tuto formu volí mladší lidé do 30 let. Mladí lidé, kteří se vydávají autem na dovolenou do zahraničí, preferují poznávací dovolené, tedy míří za kulturou a památkami. Rodiny s dětmi naopak relativně častěji cestují autem k moři. Rovněž rodiny s dětmi méně spěchají a častěji než bezdětní zastaví na zajímavém místě i když není přímo po cestě. Takový styl cestování je blízký více než třetině (35 %) rodin.

 

Otrlí jezdí i k moři na jeden zátah

Není nijak překvapivé zjištění, že počet přestávek během celé cesty závisí na její délce. Vzdálenosti do 200 km, tj. cesty v rámci České republiky se lidé snaží zvládnout bez přestávky nebo maximálně s jednou přestávkou. Nejbližší dojezdové vzdálenosti k moři se pohybují pod hranicí 1000 kilometrů a tuto vzdálenost zhruba dvě třetiny (61 %) cestujících autem překonají se čtyřmi a více přestávkami, třetina (36 %) se dvěma až třemi zastávkami, ale najde se i malá skupina (4 %) otrlých řidičů, který cestu k moři ujedou na jeden zátah nebo s maximálně jedním zastavení. V případě, že je cesta delší než 1000 kilometrů, 9 z 10 řidičů udělá alespoň čtyři zastavení.

Že by řidiči při cestě na dovolenou bourali vlastní vinou, si příliš nepřipouštějí. Spíše se obávají, že sami budou nechtěnými účastníky dopravní nehody. Situace, že do vozu nabourá někdo jiný, se obává 8 z 10 Čechů (82 %). Vedle toho je nejvíce děsí situace, kdy dojde k poruše auta a bude nutné zajistit opravu v zahraničí nebo jeho odtah do České republiky. S těmito situacemi mají Češi spojeno mnoho nejistot, možná i proto, že jim často není jasné, jak vzniklou situaci řešit.

I to byl jeden z důvodů, proč Suri na podobné obavy před rokem zareagovala unikátním pojištěním Suri Chorvatsko. To v sobě kombinuje cestovního pojištění a pojištění automobilu i jeho posádky a zahrnuje mimo jiné i odtah vozidla zpět do ČR či náhradní vozidlo.

Výzkum provedla agentura Perfect Crowd na vzorku 510 respondentů 18 až 60 let, reprezentativní podle pohlaví, věku, vzdělání, regionu a velikostí místa bydliště. Dotazováni byli lidé, kteří během posledních dvou let jeli alespoň jednou autem na dovolenou.

O Suri

Online služba Suri vyhledává, porovnává a doporučuje svým zákazníkům nejvýhodnější pojišťovací a finanční produkty na trhu. Uzavřené smlouvy reviduje a neustále porovnává s ostatními nabídkami na trhu. Suri provází zákazníka celým procesem od výběru, přes uzavření smlouvy až po likvidaci pojistné události.