První myšlenky a experimenty s nafukovacími vaky se objevily v 50. a 60. letech minulého století. Dnes jsou airbagy významným bezpečnostním prvkem a standardní součástí výbavy aut. Jejich funkce je zřejmá – minimalizovat riziko zranění při nehodách. Jak ale vlastně airbagy fungují a kde všude je v autě můžete najít? A jakým způsobem mohou své tělo chránit motorkáři, jejichž stroje nemohou být vybaveny klasickými zabudovanými airbagy?

Airbag je nenápadný pomocník, který může zachránit život
Jak funguje airbag v autě?
Airbag je bezpečnostní prvek, který slouží k ochraně cestujících při nárazu. Je to nafukovací vak z pevné látky, který se při nehodě rychle nafoukne a vytvoří tak polštář, který zmírní náraz a sníží riziko zranění. Jak vlastně aktivace a samotné nafouknutí airbagu probíhá a jak dlouho trvá?
V autě jsou zabudované senzory, které detekují prudké zpomalení nebo náraz (např. akcelerometry). Když senzory vyhodnotí, že došlo k nehodě ohrožující život nebo zdraví, vyšlou signál do řídicí jednotky airbagu. Ta během milisekund aktivuje pyrotechnický systém, který odpálí malou nálož a vytvoří plyn (nejčastěji dusík). Plyn pak během pár milisekund nafoukne vak. Airbag se tak rozvine mezi cestujícího a pevné části interiéru vozu (například volant nebo palubní desku) a ztlumí náraz těla. Celý proces od nárazu po nafouknutí trvá pouhých 30 – 50 milisekund. Airbag vydrží nafouknutý jen zlomek sekundy, poté se pomalu vypustí, aby nebránil dalšímu pohybu osob.
Pozor! I v autě vybaveném airbagy je nutné mít zapnuté bezpečnostní pásy, protože airbag sám o sobě nezaručuje dostatečnou ochranu. Pásy drží tělo ve správné poloze, aby mohl airbag fungovat efektivně a nezpůsobil zranění.
Kde jsou v autě airbagy?
Jako první se v autech začaly používat přední airbagy, které mají ochránit řidiče a spolujezdce při čelním nárazu. Ty jsou umístěné ve volantu a v palubní desce a jsou standardní výbavou většiny současných vozů. Postupně se airbagy začaly montovat i na další místa. Dnes jsou běžné také boční airbagy umístěné v sedadlech nebo dveřích. U moderních vozů (často vyšší třídy) se můžete setkat také s kolenními airbagy, středovými airbagy mezi předními sedadly, střešními airbagy nebo hlavovými airbagy ve stropních lištách, které se rozvinou jako záclona přes celé boční okno. Některé vozy mají airbagy i pro cestující na zadních sedadlech.

Přední airbag řidiče je umístěn ve volantu
Specifickým a relativně novým druhem jsou pak airbagy pro chodce, které se nachází ve vnějších částech vozu a jako jediné nechrání posádku, ale ostatní osoby.
Zde je přehled hlavních druhů airbagů včetně popisu jejich umístění a funkce:
Druh airbagu | Umístění airbagu | Funkce airbagu |
---|---|---|
Přední (čelní) | volant (řidič), palubní deska (spolujezdec) | ochrana hlavy a hrudníku při čelním nárazu |
Boční | sedadla nebo dveře | ochrana hrudníku a břicha při bočním nárazu |
Hlavový (záclonový) | stropní lišty podél oken | ochrana hlavy při bočním nárazu a převrácení |
Kolenní | pod volantem nebo pod palubní deskou | ochrana kolen a spodní části nohou |
Centrální (středový) | mezi předními sedadly | ochrana při bočním nárazu, bariéra mezi řidičem a spolujezdcem |
Pro chodce | exteriér vozu (kapota, nárazník) | ochrana chodců při nárazu na vozidlo |
Pozor! Pokud přepravujete dítě v autosedačce čelem proti směru jízdy na sedadle vybaveném airbagem, je nutné tento airbag vypnout. Zapnutý airbag by mohl při aktivaci dítě vážně zranit nebo i zabít. Tato situace se týká typicky nejmenších dětí přepravovaných na místě spolujezdce v tzv. vajíčku.
Airbagy na motorku
Motorky jako takové nemají klasické integrované airbagy jako auta, protože konstrukce a prostor instalaci nafukovacích vaků neumožňují. Přesto existují modely (např. Honda GoldWing), které mají pevně zabudovaný airbag přímo ve stroji. Jde ale o drahou technologii, která je navíc účinná pouze při čelním nárazu.
Existují však i jiné možnosti, jak mohou motorkáři ochránit své tělo v případě nárazu. Nejběžnějším řešením jsou airbagové vesty na motorku – ochranné vesty s integrovaným airbagem, které se oblékají přes nebo pod bundu. Airbagová vesta může být:
- mechanická (s lankem, starší typ) – vesta je propojena s motorkou lankem, které se při pádu utrhne a spustí nafouknutí;
- elektronická (senzorová) – má vlastní elektronický systém a senzory, které detekují pád nebo náraz, bez potřeby propojení s motorkou.
Vedle airbagových vest na motorku existují také speciální motorkářské airbagové bundy. Novinkou, která zatím není příliš rozšířená, jsou potom airbagové kalhoty, které mají ochránit spodní část těla.
Tip! Jezdíte často na motorce? Pak možná přemýšlíte, jaké zavazadlo s sebou vozit. Přečtěte si náš článek, ve kterém srovnáváme kufry, tankvaky a další zavazadla na motorku.

Spočítat cenu autopojištění
Na co se často ptáte
Kdy se aktivuje airbag?
Airbag se aktivuje během nárazu, když senzory detekují prudké zpomalení nebo sílu nárazu překračující nastavený práh (obvykle při rychlosti nárazu kolem 20 – 30 km/h). Řídící jednotka pak během milisekund vyšle signál k nafouknutí airbagu.
Při jaké rychlosti vystřelí airbag?
Airbag se obvykle aktivuje při nárazu s rychlostí kolem 20 až 30 km/h nebo vyšší, kdy je riziko vážného zranění. Přesná rychlost závisí na síle nárazu a dalších faktorech, které vyhodnocují senzory.
Kdy vypínat airbag?
Airbag je nutné deaktivovat vždy, když na sedadle vybaveném airbagem přepravujete dítě čelem proti směru jízdy (tedy typicky dítě v tzv. vajíčku přepravované na předním sedadle spolujezdce). O rozdílech mezi jednotlivými typy dětských autosedaček si můžete přečíst v tomto článku.
Jak deaktivovat airbag?
Airbag se zpravidla deaktivuje pomocí vypínače umístěného na palubní desce (obvykle v místě spolujezdce), který umožní vypnout airbag spolujezdce. V některých vozech je potřeba navštívit autorizovaný servis, kde airbag deaktivují odborníci. Vždy je důležité postupovat podle návodu výrobce.
Chief Sales Officer
Jsem obchodní ředitel SURI.CZ. Naším úkolem je vám vždy najít to nejvhodnější pojištění, které se vám budeme snažit ušít na míru. A díky komplexní produktové nabídce od všech relevantních pojišťoven vám to můžeme i zaručit. Když budete mít jakýkoli produktový dotaz, neváhejte se na nás obrátit na info@suri.cz